Powrót prochów gen. Maćkowiaka do Polski

Dziś do Polski powróciły prochy generała brygady Alfonsa Maćkowiaka. Był żołnierzem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, instruktorem Cichociemnych, uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku oraz operacji „Market-Garden”.

Zmarł 31 stycznia 2017 w Londynie w wieku 101 lat. Został awansowany pośmiertnie do stopnia generała brygady przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Uroczystość pożegnania prochów została zorganizowana na lotnisku wojskowym Northolt w Wielkie Brytanii, z którego w czasie II wojny światowej startowali piloci legendarnego Dywizjonu 303. Prochy generała przybyły z Anglii na pokładzie wojskowego samolotu CASA C-295 należącego do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.

Wojskową asystę honorową wystawiła 6. Brygada Powietrznodesantowa, dziedzicząca tradycje bojowe 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, w której służył generał.

Legendarny instruktor Cichociemnych spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach 23 września 2017.

W tym samym dniu 6. Brygada Powietrznodesantowa zainscenizuje desant na Warszawę na lotnisku w Babicach. Skok podczas Powstania Warszawskiego był wielkim, nigdy nie spełnionym marzeniem „sosabowczyków”.